Kellik Nasıl Önlenir?

KELLİK NASIL ÖNLENİR?

Saç dökülmesi nasıl önlenir
Saç dökülmesi nasıl önlenir

Zaman içinde saç derisinde meydana gelen saç dökülme sorunları, ileride kalıcı hale gelebilir. Saç dökülmesi ya da kellik adı verilen duruma yol açan birçok sebep bulunmaktadır. Bunların başında kalıtsal nedenler gelir. Kalıtsal olan kelliğin önlenmesi için zamanında doktor kontrolünden geçmek yarar sağlayabilir. Kelliğin diğer nedenleri arasında; stres, mevsim geçişleri, gebelik, bazı ilaçlar, ateşli hastalıklar,  hormon sorunları, kötü beslenme, vitamin – mineral eksiklikleri, çeşitli ameliyatlar, sigara ve alkol tüketimi gelir. Kelliğin önlenmesi ve tedavisi için uzman görüşü almak ve kellik nedenlerini belirlemek çok önemlidir.

Kellik ya da saç dökülmesi konusunda dikkat edilmesi gereken konu, saçların belirli oranda dökülebileceğini bilmektir. Her saç dökülmesi kellik olmayabilir. Günlük 70 – 100 arası saç dökülmesi tıbben normal kabul edilirken, 100 ve üzeri dökülen saçlar kelleşmeyi işaret edilebilir. Bu durumda, kelliğin önüne geçmek için uzman kontrolü gerekebilir. Kelleşmeyi tespit için belirli göstergeleri dikkate almak gerekir. Saç dökülmesinin görüldüğü yerde tüylenme, yavaş büyüyen saçlar, saç kalitesinde düşüş ve incelmeler kellik belirtisi olabilir. Bazı saç kepeği sorunlarında aşırı saç dökülmesi ve saç kalitesinin düşmesi gözlenebilir.

Özellikle kalıtsal kellik sorunlarında, dökülmeleri tam anlamıyla geri getirecek yöntemler kesin sonuç vermeyebilir. Bazı kişilerde kellik tedavi yöntemleri işe yarayabilse de, günümüzde kesin tedavinin olduğunu söylemek zordur. Yine de, kelliğin önüne geçmek için atılacak adımlar söz konusudur. Uzman görüşüyle paralel yönde atacağınız adımlarla, kellik sorunuyla mücadele edilebilir. Özellikle saç bakım ve şekillendirme ürünleri kullanımına dikkat etmeniz, fön gibi saçın kalitesini düşürecek uygulamaları çok sık yapmamanız gerekir.

Bazı mineral ve vitamin eksiklikleriniz kelliğin oluşmasının sebepleri arasındaysa, beslenmenize dikkat etmeniz ve doktorunuzun tavsiyelerini dinlemeniz önemlidir. Kellik sorununa neden olan, demir eksikliği, çinko ve B vitamini eksikliğine karşı sağlıklı beslenmeniz önemlidir. Aşırı şeker ve şeker ürünleri tüketmemek ve sigara, alkol gibi alışkanlıklardan uzak durmanız yararlı olacaktır. Sağlıklı ve taze ürünler tüketmek, doğal yollardan protein içeren gıdalara önem vermek kelliğin önlenmesinde atılacak başlıca adımlardan biridir.

 

Takip edilen ,,,,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir