Kellik Neden Olur?

KELLİK NEDEN VE NASIL OLUŞUR?

Kellik kimi zaman güzeldir.
Kellik kimi zaman güzeldir.

Kellik veya saçların dökülmesi sorunu ilerleyen yaşlarla birlikte, çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişir. Erkeklerde yaygın olarak görülen bu sorun, saç derisinde ortaya çıkar ve 25 yaşından sonra etkisini göstermeye başlayabilir. Özellikle, 25 yaşından sonra oluşan kellik nedenleri ağırlıkla kalıtsal ve hormonsal sorunlara bağlıdır. Diğer kellik sebepleri; saça yanlış bakım ürünleri kullanmak, ateşli hatalıklar, bazı ilaçlar veya tedavi yolları, demir eksikliği, çinko eksikliği, kansızlık, stres ve tiroit sorunlarıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz kelliğin oluşma sebepleri dışında, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar da saçın dökülmesini tetikleyebilir. Dengesiz ve düzensiz beslenme, uyku sorunları ve depresyona bağlı sorunlarda saç dökülmesi görülebilir. Erkeklerde kellik nasıl oluşur sorusunun cevabı genellikle Androjen hormonu ile ilgili olmaktadır. Kalıtsal ve hormonsal nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bu kellik nedeninde, saç kökleri yeteri kadar saç üretmez. Bunun yerine, saç derisinde hafif tüyler gözlenir.

Kadınlarda kellik ise biraz daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilir. İlk olarak bahsettiğimiz, ilaç kullanımı, yanlış bakım ürünleri veya anemi gibi nedenler dışında, kadınlarda menopoza bağlı kellik meydana gelebilir. Saçkıran sorunu da kadınlarda kelliğin sebebi olarak bilinen etkenlerden biridir. Kadınlarda kelliğin nedenleri arasında kalıtsal faktörler de oldukça önemli bir yere sahiptir. Gebelik ve menopoz gibi hormonsal etki yaratacak sebeplerin incelenmesi ve doktor görüşünün alınması, bu sorunla mücadelede etkili olacaktır.

Kellik Belirtileri

  • Saçın dökülmesi herkeste görülebilir ve mutlaka kellik nedeni anlamına gelmez. Ortalama 70 – 100 tel arası saç kaybı normal olarak kabul edilmektedir. Bu sayıdan çok daha fazla gerçekleşen saç dökülmeleri incelenmeli ve nedenleri belirlenmelidir.
  • Saçların daha ağır büyümesi ve incelmesi saç dökülme sorununa işaret edebilir.
  • Saçlarda görülen inatçı kepeklenme sorununa bağlı saç dökülmeleri bir kellik sorununun olabileceği anlamına gelebilir.
  • Alın ve şakaklardaki saçların yol olmaya başlaması, erkek tipi kellik sorununun göstergesi olabilir.
  • Dökülen saçların yerinde hafif tüylenme görülüyorsa bu bir kellik belirtisi olabilir.
  • Kellik belirtileri dikkatle incelenip, erken davranıldığında başarı oranı yüksek bir tedavi yolu belirlenebilir.

Saç dökülmesi hakkında daha ayrıntılı bilgiye Dr. Rengin Türkgüler’in sitesinden ulaşabilirsiniz. https://www.drrengin.com

Takip edilen ,,,,,,

Kellik Neden Olur?” için 2 yorum

  1. Kellik tedavisi sonrasında çıkan saçlar tedavi bırakılınca dökülür mü?

    1. Kellik tedavisi sonrası çıkan saçlar dökülmez. Çünkü tedavi ile çıkması sağlanan saçlar sizin kendi saçlarınızdır. Bu saçların miktarının artması sağlanmıştır. Daha sonra size tavsiye edilen yöntemlere devam ettiğiniz müddetçe sağlıklı saçlarınız korunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir