Kellik Nedir?

Kellik Nedir?

Kellik Nedir?
Kellik Nedir?

Kellik ya da saç dökülmesi, başta erkeklerin korkulu rüyalarından biri olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Kimileri için pek sorun edilmeyen bu durum, bazıları için acilen çözüm bulunması gereken bir soruna dönüşebilir. Peki, kellik nedir? Neden bazı kişilerin saçlarında pek dökülme gözlenmezken, neden bazılarında saç dökülme sorunu bu kadar fazladır? Aşırı saç dökülmesinin ya da kelliğin sebepleri nelerdir? Dilerseniz, bu sorulara kısaca cevap vermeye çalışalım.

Aslında herkesin saçı dökülür. Saçların aşırı dökülmesi ve dökülen saçların yerine gelmemesi, kellik adını verdiğimiz durumun oluşmasına neden olur. Kelliğin nedeni, saçların aşırı dökülmesi ve daha sonra belirli bölgelerdeki saç hücrelerinin yenileme aşamasına gelmemesidir. Saç dökülmesinin tek bir nedeni yoktur. Ancak en bilinen neden, bu durumun kalıtsal- genetik olabileceğidir. Bu durumun erkeklerde daha yoğun görülmesinin sebebi, erkeklik hormonları ile saç dökülmesinin bağlantısıdır.

Diğer kellik nedenlerinin başında yoğun stres gelir. Halk arasında yoğun olarak rastlayabileceğimiz bu duruma karşı, erken teşhis konduğunda başarılar elde edilebilir. Kelliğin diğer nedenlerinden biri kansızlık adı verilen sorundur. Demir eksikliğine veya çinko gibi elementlerin eksikliğine bağlı olarak kellik gelişebilir. Saçlara iyi bakmamak da kellik sebebi olabilir. Yanlış kullanılan saç bakım ürünlerinin içerdiği kimyasallar, kelliğin oluşmasına sebebiyet verebilir.

Bazı ilaç ve tedaviler kelliğin başlamasına neden olabilir. Özellikle kanser tedavilerinde bu duruma sık rastlanır.  Bu tedaviler dışında, bazı ilaçların yan etkisi olarak saç dökülmesi gözlenebiliyor. Genetik sorunların da saç dökülmesinin nedeni olabileceğini söyleyebiliriz. Kullanılan ilaç veya tedavi türleriyle birlikte, bazı hastalıklar da tek başına saçın dökülme sebebi olabilir. Buna, yoğun ateşle geçen rahatsızlıkları örnek verebiliriz.

Saç dökülmesinin tedavi yolları vardır. Kelliğin tedavisinde günümüzde birçok yöntem geliştirilmiştir. Saç dökülmesinde erken teşhis ve tedavi çok yararlı olabilir. Eğer saçlarınız, başınızın tepe bölümlerinden süratle dökülüyorsa, bu kelliğin başlangıç belirtisi olabilir. İncelen ve zayıflayan saçlar da kellik başlangıcı olarak kabul edilir. Genel olarak, saç dökülmesinde, yerine gelmeyen saç bölümlerinde hafif tüylenmeler gözlenir.

 

Takip edilen ,,,,,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir