Kellik Tedavisi Mümkün mü?

KELLİK TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Kellik, ya da saç seyrekliğinin tedavisinden söz etmeden önce kelleşmenin ne olduğundan kısaca söz edelim. Kellik tedavisi gerçekten seyrelen ve yerine gelmeyen saçlar için yapılabilir. Fakat, kelliği iyi tanımlamak gerekir. Aslında, saçlar büyür, gelişir ve bir süre sonra dökülebilir. Bir saç dökülmesinin kellik sebebi olduğunu söyleyebilmek için, 70 – 100 adetten daha fazla sayıda dökülmeleri dikkate almalıyız.

Özellikle erkeklerde meydana gelen kelliğin nedenleri, genellikle hormonlardan kaynaklanıyor. Erkeklik hormonunun etkisiyle saç derisinde görülen seyrelmenin, bu nedenler dışında oluşma sebepleri bulunuyor. Kalıtsal nedenler, saç seyrelmesinde oldukça etkili. Tüm bunların dışında, önemli saç dökülme sebepleri başında; stres, çinko eksikliği, tiroit sorunları, çeşitli kanser tedavileri, bazı ilaçlar, kansızlık, ateşli hastalıklar, saç dökülmesine neden olabilen saç bakımı ve şekillendirici ürünler bulunuyor.

Saç dökülmesi, erkeklerde yaşla da doğrudan bağlantılı olabiliyor. Orta yaş ve üzeri erkeklerde saç dökülmesi oldukça sık rastlanan bir durum. Kadınlarda saç dökülme sebepleri, genellikle hormonsal kaynaklıyken, yoğun stres de önemli saç dökülme nedenleri arasında bulunuyor. Erkeklerde olduğu gibi, kadınlarda da tiroit bozukluklar, kansızlık, demir ve çinko eksikliği saç dökülmesi nedenleri arasında yer alıyor. Sağlıksız beslenme, sigara – alkol gibi alışkanlıklar hem erkekleri, hem de kadınları etkileyen saç dökülmelerine neden olabiliyor.

Saç dökülmesi tedavisi ya da kellik tedavisi, bu sorunun kaynağı tespit edildikten sonra, çeşitli yöntemlerle yapılıyor. Günümüzde farklı tedavi türleri bulunsa da, kelliğin tedavisi %100 başarı sağlamıyor. En yaygın kullanılan yöntemler, saç ekimi ve cerrahi uygulamalardır. Saç vermeye uygun köklerin, kelliğin oluştuğu bölgelere ekimi en yaygın kullanılan tedavi türü. Bununla birlikte, sarımsak yağı, zeytin yağı, badem yağı ve ısırgan yağı gibi bitkisel ürünler, saç masajı olarak düzenli bir şekilde kullanılabiliyor.

Kellik tedavisi mümkün

Saç dökülme sorununuzun kaynaklarının doğru bir şekilde tespit edilmesi için, güvenilir sağlık kuruluşlarına başvurmanız oldukça önemli. Kulaktan dolma tavsiyelerle güvenilmez kimyasal ürünleri saçlarınızda kullanmanız, istemediğiniz sonuçların oluşmasına neden olabilir. Yeni dökülmeye başlayan saçlar için kellik tedavi yöntemleri biraz daha etkili olabiliyor. Eğer saçlarınızın döküldüğü bölgelerde tüylenme oluyorsa, o bölgenin saç üretmemeye başladığı söylenebilir. Bunun için doktorunuzla görüşmeniz gerekebilir.

Takip edilen ,,,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir