Kellik Tedavisi Nasıl Yapılır?

KELLİK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Saç derisinde meydana gelen kellik, günümüzde erkeklerin olduğu kadar kadınların da yakınmaya başladığı sorunlardan biridir. Kelliğe çözüm veya kelliğin tedavi yollarını arayan pek çok insan, bilimsel olsun olmasın, birçok yola başvurarak bu sorundan kurtulmaya çalışmaktadır. Kelliğin tedavisi var mıdır? Kellik kesin olarak önlenebilir mi? Saç dökülmesi veya kellik sorunu ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri bu yazımızda aktarmaya çalışacağız.

Saç derisinde meydana gelen sorunlar, ilerleyen yaşla birlikte kendisini gösterebilir. Erkeklerde bu sorun 25 yaşından sonra artarken, kadınlarda orta yaşlarda kendisini göstermeye başlayabilir. Ancak kelliğin tek sebebi yaş değildir. Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri genellikle hormon değişimleri veya saçkıran gibi rahatsızlıklardır. Hastalık veya ilaç kullanımı ile birlikte, kansızlık, tiroit sorunları, yanlış saç bakım ürünleri, demir ve çinko eksiklikleri kadınlarda kelliğin nedeni olabilir. Hamilelikte de saçların dökülmesine rastlanılabilir.

Erkeklerde saç dökülme nedenlerinin başında Androjen adı verilen, erkeklik hormonlarının bir parçasıdır.

Bu hormonlar saç derisindeki sağlıklı üretimi olumsuz olarak etkileyebilir. Bunun dışında, tıpkı kadınlarda olduğu gibi, erkeklerde de tiroit gibi rahatsızlıklar, sağlıksız beslenme, stres, ilaçlar ve yanlış saç bakım ürünleri kellik nedenleri arasındadır.

Kelliğin günümüzde birçok tedavi yolu olsa da, özellikle kalıtsal faktörlerin doğurduğu kellik sorununa karşı çözüm yolları kesin tedavi anlamına gelmemektedir. İyi beslenmek, gerekli mineralleri almak, sigara veya alkol gibi alışkanlıklardan uzak durmak oldukça önemlidir. Bununla birlikte, erken tespit edilen kelleşme sorunlarında doktor tavsiyeleri almak işe yarayabilir.

Kellik tedavisine geçilmeden önce;

Kellik tedavisinde bu sorunun oluşma sebepleri iyi incelenmelidir. Kellik sorununa neden olan faktörler tespit edildikten sonra, soruna neden olan sağlık sorunları üzerinde çalışılabilir. Kellik tedavi yöntemleri arasında; saç ekimi, saç aşısı, cerrahi saç tedavisi, lazerle saç tedavisi, Mezoterapi ve Folliküler tedaviler bulunur. Bununla birlikte, saça faydalı bitkisel yağlarla saç bakımı yapılabilmektedir. Saç dökülmesine karşı kesin bir tedavi yöntemi bulunmasa da, kişinin yaşı ve dökülme nedenlerine bağlı olarak,  kellik tedavi yöntemleri kısmen başarı getirebilir.

 

Takip edilen ,,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir