Kellikten Nasıl Kurtulabilirim?

KELLİKTEN NASIL KURTULABİLİRİM?

İnsanlığın, özellikle de erkeklerin geçmişten bu yana yaşadığı bir sorun olan kellikten nasıl kurtulabileceğimiz, merak edilen önemli konulardan biridir. Bu yazımızda kellik ya da saç dökülmesi sorununu ele almak istiyoruz. Gerçekten kelliğin çaresi var mıdır? Kellik neden olur ve kelleşmeye karşı ne yapılmalıdır? Günümüzün gelişen tedavi yolları sayesinde, her gün yeni bir kellik tedavisi yöntemi duyuyoruz. Kök hücre tedavileri, saç onarıcı serumlar veya saç ekimi gibi, onlarca tekniğe rağmen, yüzde yüz kellikten kurtulma, gibi kesin bir yol henüz keşfedilemedi.

Kellik sorununa çözüm arayanlar, elbette son dönemlerde geliştirilen, bilimsel ve güvenilir çalışmaları takip etmeliler. Peki, günümüzde kelliğe karşı neler öneriliyor? Mevcut kellik tedavi yolları nedir? Modern tedavi yollarından önce kellik nedir, sorusuna yanıt verelim. Kellik, kalıtsal veya hormonsal nedenlerden ortaya çıkabilen, bir deri sorunudur. Kelliğin bu nedenler dışında, oluşma sebepleri arasında; yoğun stres, çeşitli ilaçlar, anemi rahatsızlığı, demir eksikliği, yanlış saç bakım ürünleri, çinko eksikliği ve farklı rahatsızlıklar bulunur.

Kellikten Kurtulmada Bitkisel Çözümler

Saçlara bakım yapmak için kullanılan bazı yağların, yeni dökülen saçları çıkaracağı iddia edilmektedir. Bu önemli yağlar arasında; badem yağı, biberiye yağı, doğal zeytinyağı, sarımsak yağı, ısırgan otu yağı, çam yağı vardır. Bu yağlar karıştırılarak veya ayrı ayrı saçlara masaj yoluyla uygulanır.

Kellikten Kurtulmada Tedavi Yöntemleri

Kelliğin tedavisi olarak öne sürülen birçok tıbbi çözüm vardır.  Bunların başında lazerle saç tedavisi ve kök hücre tedavileri gelir. Tedavide saçların neden döküldüğü mutlaka dikkate alınmalı ve hastaya buna uygun çözümler üretilmelidir. Güvenilir bir saç ekimi kuruluşundan saç ekimi yaptırılabilir. Ancak saç ekimleri herkeste aynı sonuçları vermeyebilir. Dermapen ve Mezoterapi gibi yöntemler de, saçların yeninden kazandırılması için atılan önemli adımlardır. Gerekli görüldüğünde, saç dökümüne neden olan deri ve saç kökleri için ameliyat yöntemleri kullanılabilir. Hala canlı olan saç köklerinden alınan bölümler, kellik sorunu yaratan bölgelere aktarılabilir.

 

Takip edilen ,,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir