Saç Dökülmesi (Alopecia)

Saç Dökülmesi Aslında Bir Kader

Saçların dökülmesi bir kader mi?
Saçların dökülmesi bir kader mi?

Toplumda görülme sıklığı çok yüksek olan kellik, saç dökülmesi sonucu ortaya çıkan bir problemdir. Saç dökülmesinin değişik nedenleri  bulunmaktadır. Genetik nedenlerden kaynaklanan saç dökülmesi en sık rastlanan saç dökülmesi tipi olup toplumda görülme sıklığı % 95 dir. Yani kişinin ailesinde kellik var ise kendisinde görülme ihtimali %95 dir.

Hormonal nedenlerden dolayı erkeklerdeki saç dökülmesi oranı kadınlara göre çok daha fazladır. Her 3 erkekten birinde saç dökülmesi problemi görülürken, bu oran kadınlarda 10’da birdir.

Hemen belirtmek isteriz ki günlük 100 teli aşmayan saç dökülmesi akut saç dökülmesi sorunu olarak görülmez.

En Sık Görülen Saç Dökülme Şekilleri

  • Kalıtsal ve Hormonal saç kaybı (Alopecia androgenetica): Genellikle erkeklerde, nadiren de kadınlarda görülür. Kadınlarda menopozun başlamasıyla, erkeklerde ise yetişkinlik döneminde görülmeye başlar. Testosteron hormonundaki dalgalanma sonucunda saç kökleri çok etkilenir. Bu hormonun dengesindeki dalgalanma saç köklerinin ölümüne neden olabilir.
  • Saç kıran hastalığı (Alopesia areata): Sebebi tam olarak bilinmeyen nedenlerle baş ve yüzde saç ve kılların dökülmesi halidir. Genellikle bilinmeyen bu sebebin ortadan kalkmasından sonra bu dökülen saçların köklerinden yeni saçlar çıkarlar.
  • Kadınlarda görülen saç dökülmesi (Alopecia diffusa) : Kadınlarda görülen bu saç dökülmesi tipinde sadece saçlar değil vücudun diğer yerlerinde bulunan kıllarda da incelme olur. İncelen kılların dökülmesiyle beraber saçlarında yoğun olarak dökülmesi görülebilir. Kullanılan ilaçlar, örneğin Zytostatika, Heparin veya çok sıkı diyet programları bu tip dökülmeye neden olabilmektedir. Neden ortadan kalktığında, saçlar yine normal kalınlığına dönerek dökülen saçların yerine yenisi çıkar.
  • Yukarıda anlatılanların dışında, enfeksiyonlar, stres, kullanılan ilaçlar vs gibi birçok etkenden kaynaklanan saç dökülme şekilleri vardır. Örneğin: Alopecia universalis, Alopecia psychosomatic, Alopecia toxic, Alopecia senilis, Alopecia cicatricial, Alopecia totalis, Alopecia adnata, Alopecia follicularis, Alopecia neurotica, bunlardan birkaçıdır.

Saçın Çıkma Döngüsü

  • Anagen fazı : Bu dönem erkeklerde 2–4 yıldır, kadınlarda ise 4–5 yıl kadar sürer, bu dönemde saçlar günde 0,3 cm kadar büyür.
  • Katagen fazı : 2–3 hafta sürebilen yeniden yapılanma fazıdır. Bu geçiş döneminde matrix yeni hücre üretimi için yeniden yapılanmak için faaliyete geçer ve folikülerde kısalma olur.
  • Telogen fazı : 2–4 hafta süren bir dönemdir. Bu sürede papille ve foliküleler yenilenir.
Takip edilen ,,,,,,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir